Fizyka zadania: Moment siły i moment bezwładności
Pobierz program Moment siły i moment bezwładności- obliczenia zadań
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA,
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce…Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli.
Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią. Patrz do:
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Moment siły i moment bezwładności
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału 3.1 Moment siły i moment bezwładności ("Zbiór prostych zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" Krzysztof Chyla) W tym dziale jest ich siedem.
Przykład
5.Cytat: Obliczyć moment bezwładności cienkiej obręczy względem osi prostopadłej do płaszczyzny wyznaczonej przez obręcz i przechodzącą przez punkt leżący na obręczy. "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla
Rysunek i dane
Wskazówka: Aby wyznaczyć moment bezwładności osi prostopadłej do płaszczyzny wyznaczonej przez obręcz i przechodzącej przez punkt leżący na obręczy, należy skorzystać z twierdzenia Steinera:
Twierdzenie Steinera: Istnieje zależność między momentem bezwładności I układu względem dowolnej osi, a momentem bezwładności (Io) względem równoległej osi przechodzącej przez środek masy układu, gdzie (Ro) jest odległością między tymi osiami:
Szukany moment bezwładności dla naszego przypadku wynosi:
Dostęp do zadania jest prosty i odbywa się z menu telefonu
W komórce znajdziesz obliczenia poniższych zadań:
1. Cytat: Oblicz wartość mementu siły dla przypadków pokazanych na rysunkach (a) i (b). "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.
2. Cytat: Oblicz moment bezwładności układu punktów materialnych przedstawionych na rysunkach (a) i (b) względem różnych osi obrotów zaznaczonych liniami przerywanymi. W przypadku rysunku (a) punkty materialne rozmieszczone zostały... "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.
3. Cytat: Ile wynosi stosunek momentów bezwładności dwóch tarcz wykonanych z tego samego materiału, o tej samej grubości, których promienie pozostają w relacji R1=2R2... "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.
4. Cytat: Mamy dwie kule wykonane z materiału o tej samej gęstości. Objętość V1=8V2. Jaki jest... "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.
5. Cytat: Obliczyć moment bezwładności cienkiej obręczy względem osi prostopadłej do płaszczyzny wyznaczonej przez... "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.
6. Cytat: Oblicz moment bezwładności cienkiego pręta o długości (l) względem osi prostopadłej do niego i przechodzącej przez... "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.
7. Cytat: Oblicz moment bezwładności układu dwu kul, każda o masie m i promieniu r, pokazanych na rysunku. Kule zamocowane są na... "Zbiór prostych zadań z fizyki" Krzysztof Chyla.