Konfiguracja elektronowa
Liczby kwantowe
służą do opisu poziomu energetycznego, na którym znajduje się elektron.Kolejne liczby kwantowe to:
- główna liczba kwantowa (symbol n); określa przedział energetyczny, w którym zawiera się energia elektronu, przyjmuje ona kolejne wartości liczb naturalnych (n=1,2,3,4…); zbiór stanów kwantowych opisanych taką samą główną liczbą kwantową, nazywa się poziomem energetycznym lub powłoką elektronową;- orbitalna liczba kwantowa (symbol l); wskazuje dokładnie energię elektronu, określa również jego moment pędu; wartości, jakie przyjmuje to kolejne liczby naturalne od 0 do n-1; zbiór stanów kwantowych opisanych taką samą główną liczbą kwantową (n) oraz taką samą poboczna liczba kwantową (l), nazywa się podpoziomem energetycznym (podpowłoką);
-magnetyczna liczba kwantowa (symbol m), określa rzut wektora momentu pęd na wyróżniony kierunek w przestrzeni, przyjmując wartości wszystkich liczb całkowitych w zakresie od -l (minus el) do +l (plus el) w tym 0 (zero); stan kwantowy opisany tymi samymi liczbami: n, l, m nosi nazwę poziomu orbitalnego; liczba poziomów orbitalnych dla poszczególnych powłok odpowiada kolejnym nieparzystym liczbom naturalnym
![magnetyczna liczba kwantowa](./komorki/chemia/teoria/g/4_2_1_0.png)
-magnetyczna spinowa liczba kwantowa (symbol s) jest związana z własnym momentem pędu elektronu, określa ona rzut wektora własnego momentu pędu elektronu na wyróżniony w przestrzeni kierunek i przyjmuje wartości (-1/2; +1/2)
Powłoka elektronowa
- poziom energetyczny, na którym znajduje się elektron/ zbiór elektronów o zbliżonej energii. Powłoce odpowiada zbiór orbitali atomowych mających tę samą główną liczbę kwantową (n) Kolejne wartości głównej liczby kwantowej (n) oznacza się symbolem dużych liter: K, L, M, N, O, P, Q.![Powłoka elektronowa](./komorki/chemia/teoria/g/4_2_1_1.png)
Powłoki składają się z różnej liczby podpowłok elektronowych, odpowiadających określonym rodzajom orbitali atomowych. Oznaczenia orbitali, to symbole małych liter: s, p, d, f…
Liczba powłok elektronowych w atomie danego pierwiastka jest równa numerowi okresu, do którego należy ten pierwiastek.
Maksymalna liczba elektronów w powłoce jest równa zależności
![Maksymalna liczba elektronów w powłoce](./komorki/chemia/teoria/g/4_2_1_2.png)
Elektrony walencyjnej
Elektrony walencyjne są to elektrony biorące udział w tworzeniu wiązań chemicznych, są one słabo związane z jądrem atomowym- poruszają się w zewnętrznych powłokach atomu.Elektronami walencyjnymi atomów pierwiastków grup głównych są elektrony znajdujące się w zewnętrznej powłoce i ich liczba jest równa cyfrze jedności w numerze oznaczającym grupę w tablicy układu okresowego. W atomach pozostałych pierwiastków, elektronami walencyjnymi są elektrony z zewnętrznej powłoki oraz niektóre elektrony z powłok położonych głębiej.
Rdzeń atomowy
- pojęcie określające część atomu składającą się z jądra i elektronów niewalencyjnych (nie uczestniczą one w tworzeniu wiązań chemicznych).Powłokowa konfiguracja elektronowa
Powłokowa konfiguracja elektronowa opisuje rozmieszczenie elektronów w powłokach. Zapisuje się ją w postaci kolejnych liter alfabetu przyjętych za symbole głównych liczb kwantowych (K,L,M…) na przykład dla żelaza![Powłokowa konfiguracja elektronowa](./komorki/chemia/teoria/g/4_2_3_1.png)
Konfiguracja walencyjna
Konfiguracja walencyjna jest fragmentem konfiguracji elektronowej, która dotyczy elektronów walencyjnych, na przykład dla żelaza![Konfiguracja walencyjna](./komorki/chemia/teoria/g/4_2_3_2.png)
Podpowłoki elektronowe
Podpowłoka elektronowa, to grupa elektronów o równych energiach. Ilość podpowłok w danej powłoce elektronowej jest równa numerowi powłoki. Podpowłoki oznacza się symbolami małych liter (s, p, d, f, g, h itd.). Dodatkowo przy do każdej podpowłoki przypisuje się numer powłoki, do której należy (np. 3p oznacza podpowłokę p trzeciej powłoki). Podpowłoka (s) może maksymalnie zwierać 2 elektrony. Każda następna podpowłoka może posiadać o 4 elektrony więcej niż podpowłoka ją poprzedzająca (s=2, p=6, d=10, f=14 itd.)Podpowłokowa konfiguracja elektronowa
Podpowłokowa konfiguracja elektronowa jest to zapis rozmieszczenia elektronów w powłokach i podpowłokach.![Podpowłokowa konfiguracja elektronowa](./komorki/chemia/teoria/g/4_2_5_1.png)
Reguła Hunda
- liczba niesparowanych elektronów w danej podpowłoce powinna być możliwie jak najmniejsza- pary elektronów tworzą się dopiero po zapełnieniu wszystkich poziomów orbitalnych danej podpowłoki przez elektrony niesparowane. (w jednym orbitalu mogą znajdować się maksymalnie dwa elektrony o przeciwnych spinach, te elektrony nazywa się sparowane)
- elektrony niesparowane w poziomach orbitalnych danej podpowłoki maja jednakową orientację spinu