Tlenki - teoria
Klasyfikacja związków nieorganicznych
Związki nieorganiczne dzielimy na:- tlenki
- wodorki
- wodorotlenki
- kwasy
- sole
Skład tlenków i nazewnictwo
Skład tlenków przedstawia się wzoremgdzie E, to symbol dowolnego pierwiastka. Tlenki maja budowę jonową (większość tlenków metali) lub kowalencyjną (tlenki niemetali)
Nazewnictwo tlenków
Tlenki nazywa się według nomenklatury Stocka. Aby nadać tlenkowi nazwę przy użyciu tego systemu używamy słowa tlenek oraz podajemy nazwę pierwiastka tworzącego dany tlenek. W zależności od potrzeb podaje się wartościowość lub stopień utlenienia.Przykład: tlenek żelaza(III)
Otrzymywanie tlenków
- utlenianie pierwiastków:
pierwiastek (metal lub niemetal) + tlen =tlenek
- utlenianie niższych tlenków do wyższych tlenków (niższy tlenek oznacza niższy stopień utlenienia pierwiastka, wyższy tlenek oznacza wyższy stopień utlenienia):
niższy tlenek + tlen= wyższy tlenek
- odtlenianie (redukcja) wyższych tlenków do niższych tlenków:
wyższy tlenek + odtleniacz(reduktor) = niższy tlenek + X
gdzie X, to substancja powstająca z odtleniacza. Odtleniaczem może być: wodór, węgiel lub metal.
- rozkład wyższych tlenków
- rozkład soli
- rozkład wodorotlenków
Właściwości fizyczne tlenków
Tlenki metali przeważnie są ciałami stałymi o dużej gęstości. Posiadają dużą temperaturze topnienia. W stanie ciekłym przewodzą prąd elektryczny. Tlenki metali nie rozpuszczają się w wodzie, tylko tlenki litowców i berylowców reagują chemicznie z wodą.Tlenki niemetali są najczęściej gazami (CO, CO2, SO2) , cieczami (H2O) lub ciałami stałymi (SiO2).
Właściwości chemiczne tlenków
Pod względem właściwości chemicznych tlenki dzieli się na: obojętne, kwasowe, amfoteryczne, zasadowe. W tlenkach kwasowych rozróżniamy bezwodniki kwasowe, a w tlenkach zasadowych rozróżniamy bezwodniki zasadowe.1) Tlenki obojętne - nie reagują z kwasami z zasadami. Przykładem jest tlenek węgla (CO), tlenek azotu (NO)
2) Tlenki zasadowe- reagują z kwasami, a nie reagują z zasadami. Podczas reakcji z kwasem powstaje sól i woda.
Tlenek zasadowy + kwas -> sól + woda
Bezwodniki zasadowe oprócz tego, że reagują z kwasami, to w reakcji z wodą tworzą zasady, na przykład tlenek (CaO)
3) Tlenki kwasowe- te tlenki reagują z zasadami (głównie z wodorotlenkami), a nie reagują z kwasami. Podczas reakcji z zasadą powstaje sól i woda
Tlenek kwasowy + wodorotlenek -> sól + woda
4) Reakcje tlenków z wodą
- tlenki litowców i berylowców reagując z wodą tworzą wodorotlenki
tlenek metalu lekkiego + woda -> wodorotlenek
- tlenki większości niemetali reagują z wodą, w wyniku ich reakcji powstają kwasy tlenowe
tlenek niemetalu + woda -> kwas tlenowy
- większość tlenków nie reaguje z wodą, należą do nich tlenki metali ciężkich oraz niektóre tlenki niemetali, na przykład:
6) Odtlenianie tlenki można odtleniać (redukować) do niższego tlenku lub wolnego pierwiastka. Odtlenianie przebiega w reakcji z wodorem, węglem, metalami lub niższymi tlenkami.
7) Rozkład termiczny ogrzanie tlenku do wysokiej odpowiednio temperatury powoduje rozkład każdego tlenku. Produktami rozkładu może być pierwiastek i tlen lub niższy tlenek albo niższy i wyższy tlenek.