"Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" część 1 W. Mroszczyk J. Salach
Pobierz program Dynamika metody obliczeń zadań (zadania od 51 do 59)
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce?Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli. Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią z fizyki. Patrz do
FIZYKA: TEORIA
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Dynamika
metody obliczeń zadań od 51 do 59
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału
2. Dynamika: Energia mechaniczna (zad. 51-59)
("Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"
część 1 W. Mroszczyk J. Salach).
Przykładowa metoda obliczenia jednego z zadań:
1. Cytat: Na ciało o masie 2kg działają cztery siły w płaszczyźnie xy: F1[0,-7N], F2[0,5N], F3[-8N,2N], F4[4N,0] a) Oblicz… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
Wskazówka: Dla ułatwienia narysujemy wektory podanych sił.
Odp. a) Obliczamy współrzędne siły wypadkowej
Współrzędne siły wypadkowej to F[-4N,0].
Obliczamy wartość siły wypadkowej
Odp. b) Obliczamy współrzędne wektora przyspieszenia. Skorzystamy z II zasady dynamiki
Współrzędne wektora przyspieszenia wynoszą a[-2m/s2,0].
Obliczamy wartość wektora przyspieszenia
Wartość wektora przyspieszenia wynosi 2m/s2.
Odp. c) Wskazówka: Dla ułatwienia określenia kątów narysujemy wektor przyspieszenia w układzie współrzędnych
Wektor przyspieszenia (a) tworzy z osią OX kąt 180st. a z osią OY kąt 90st.
Odp. d) Wskazówka: Wektor siły równoważącej, to wektor przeciwny do wektora siły, którą równoważy. Czyli wektory te mają ten sam kierunek, tą samą wartość, ale przeciwne zwroty.
Współrzędne wektora siły równoważącej, to Fr[4N,0].
W komórce znajdziesz metody obliczeń poniższych zadań:
51. Cytat: Samochód o masie m=1400kg rusza z miejsca i jedzie przez czas t=8s ze stałym przyspieszeniem o wartości a=3,2m/s2… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
52. Cytat: Klocek o masie m=0,1kg zsuwa się bez tarcia z tej samej wysokości h=0,5m kolejno po trzech równiach pochyłych, nachylonych pod kątami: (alfa1)=60st., (alfa2)=45st., (alfa3)=30st. Szybkość początkowa klocka jest równa zeru… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
53. Cytat: W przypadkach 5- 8 zadania 2.33 … "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
54. Cytat: Klocki wystartowały (v0=0) z położenia przedstawionego na rysunku (patrz zbiór zadań). W położeniu przedstawionym na rysunku (patrz zbiór zadań) każdy klocek posiada szybkość v. Dane są m i h. Opory pomijamy… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
55. Cytat: Małe ciało ześlizguje się bez tarcia po torze leżącym w płaszczyźnie pionowej; kształt toru podany jest na rysunku (patrz zbiór zadań)… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
56. Cytat: Układ klocków puszczonych ze stanu spoczynkowego (rysunek patrz zbiór zadań) porusza się bez tarcia. Dane są :m, h, (alfa)… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
57. Cytat: Guzik o masie m=1g uwiązany na końcu mocnej nitki o długości l=0,4m wprawiono w ruch po okręgu w płaszczyźnie pionowej (rysunek patrz zbiór zadań). W najwyżej leżącym punkcie A okręgu nitka działa na guzik siłą równa jego ciężarowi… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
58. Cytat: Jeden koniec nici o długości l=44cm zaczepiamy w punkcie O, a na drugim przyczepiamy małą kulkę (pomijamy jej rozmiary). W punkcie G znajdującym się w odległości 6/11 l pod punktem O wbijamy cienki gwóźdź. Nitkę odchylamy od położenia poziomego (patrz rysunek zbiór zadań) i w punkcie A puszczamy kulkę (v0=0)… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
59. Cytat: Dwie piłki jedna większa np. do koszykówki, a druga mała np. do gry w golfa, upuszczono jednocześnie z pewnej wysokości h1~h2=h (rysunek patrz zbiór zadań). Tuż po doskonale sprężystym odbiciu się dużej piłki od ziemi, mała zderzyła się z nią (także doskonale sprężyście) i w efekcie wzniosła się na około dziewięć razy większą wysokość… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.