"Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" część 1 W. Mroszczyk J. Salach
Pobierz program Dynamika metody obliczeń zadań (zadania od 11 do 21)
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce?Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli. Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią z fizyki. Patrz do
FIZYKA: TEORIA
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Dynamika
metody obliczeń zadań od 11 do 21
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału
2. Dynamika: Energia mechaniczna (zad. 11-21)
("Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"
część 1 W. Mroszczyk J. Salach).
Przykładowa metoda obliczenia jednego z zadań:
1. Cytat: Na ciało o masie 2kg działają cztery siły w płaszczyźnie xy: F1[0,-7N], F2[0,5N], F3[-8N,2N], F4[4N,0] a) Oblicz… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
Wskazówka: Dla ułatwienia narysujemy wektory podanych sił.
Odp. a) Obliczamy współrzędne siły wypadkowej
Współrzędne siły wypadkowej to F[-4N,0].
Obliczamy wartość siły wypadkowej
Odp. b) Obliczamy współrzędne wektora przyspieszenia. Skorzystamy z II zasady dynamiki
Współrzędne wektora przyspieszenia wynoszą a[-2m/s2,0].
Obliczamy wartość wektora przyspieszenia
Wartość wektora przyspieszenia wynosi 2m/s2.
Odp. c) Wskazówka: Dla ułatwienia określenia kątów narysujemy wektor przyspieszenia w układzie współrzędnych
Wektor przyspieszenia (a) tworzy z osią OX kąt 180st. a z osią OY kąt 90st.
Odp. d) Wskazówka: Wektor siły równoważącej, to wektor przeciwny do wektora siły, którą równoważy. Czyli wektory te mają ten sam kierunek, tą samą wartość, ale przeciwne zwroty.
Współrzędne wektora siły równoważącej, to Fr[4N,0].
W komórce znajdziesz metody obliczeń poniższych zadań:
11. Cytat: Piłka o masie m=100g poruszająca się z szybkością v=5m/s uderza w ścianę i odbija się od niej sprężyście, zachowując ten sam kierunek ruchu (rysunek patrz zbiór zadań) a) Narysuj… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
12. Cytat: Piłka o masie m= 100g uderza w ścianę pod kątem (alfa)=20st. i odbija się sprężyście tak, jak pokazuje to rysunek (patrz zbiór zadań). Szybkość piłki przed i po odbiciu wynosi v=5m/s. a) Narysuj… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
13. Cytat: Piłka tenisowa o masie m leci z prędkością vo prostopadłą do poruszającej się naprzeciw rakiety. Po sprężystym odbiciu prędkość piłki wynosi v=-2vo. a) Narysuj…"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
14. Cytat: Piłka tenisowa o masie m i prędkości v zderza się z poruszającą się naprzeciw rakieta tenisową. Po odbiciu piłki od rakiety kierunek wektora prędkości piłki nie zmienia się a jego wartość jest cztery razy większa niż przed odbiciem. Wartość… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
15. Cytat: Na poziomym pokładzie statku handlowego spoczywa nieprzypięty linami kontener o masie 0,5 tony (rysunek patrz zbiór zadań). a) Przedstaw… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
16. Cytat: Dwie piłeczki do ping- ponga, każda o promieniu R=1,4cm, upuszczono (vo=0) w tym samym czasie z helikoptera. Masa pustej piłeczki wynosi m=1g. Jedna z nich została wcześniej całkowicie wypełniona piaskiem. Gęstość piasku wynosi 1500kg/m3. a) Uzasadnij… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
17. Cytat: Dwie metalowe kule o tych samych rozmiarach, ale jedna o dwa razy mniejszej masie (wydrążona w środku), spadają w powietrzu z dużej wysokości, złączone długą linką. Masę linki pomijamy. a) Jakim… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
18. Cytat: Współczynnik tarcia kinetycznego miedzy klockiem a stołem oraz wartość siły napięcia nitki są odpowiednio równe (rysunek patrz zbiór zadań) … "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
19. Cytat: Gdyby pominąć tarcie (rysunek patrz zbiór zadań), to a) układ… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
20. Cytat: Jeżeli odczepimy klocek o masie m1 i do wiszącego końca nitki przyłożymy skierowana pionowo w dół siłę o stałej wartości równej ciężarowi zdjętego klocka, to w przypadku braku tarcia wartość przyspieszenia klocka leżącego na stole (rysunek patrz zbiór zadań) będzie… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
21. Cytat: … a w przypadku, gdy występuje siła tarcia taka jak poprzednio (zad. 2.18), to klocek o masie m2 będzie miał przyspieszenie o wartości … "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.