"Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" część 1 W. Mroszczyk J. Salach
Pobierz program Dynamika metody obliczeń zadań (zadania od 43 do 50)
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce?Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli. Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią z fizyki. Patrz do
FIZYKA: TEORIA
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Dynamika
metody obliczeń zadań od 43 do 50
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału
2. Dynamika (zad. 43-50)
("Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"
część 1 W. Mroszczyk J. Salach).
Przykładowa metoda obliczenia jednego z zadań:
1. Cytat: Na ciało o masie 2kg działają cztery siły w płaszczyźnie xy: F1[0,-7N], F2[0,5N], F3[-8N,2N], F4[4N,0] a) Oblicz… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
Wskazówka: Dla ułatwienia narysujemy wektory podanych sił.
Odp. a) Obliczamy współrzędne siły wypadkowej
Współrzędne siły wypadkowej to F[-4N,0].
Obliczamy wartość siły wypadkowej
Odp. b) Obliczamy współrzędne wektora przyspieszenia. Skorzystamy z II zasady dynamiki
Współrzędne wektora przyspieszenia wynoszą a[-2m/s2,0].
Obliczamy wartość wektora przyspieszenia
Wartość wektora przyspieszenia wynosi 2m/s2.
Odp. c) Wskazówka: Dla ułatwienia określenia kątów narysujemy wektor przyspieszenia w układzie współrzędnych
Wektor przyspieszenia (a) tworzy z osią OX kąt 180st. a z osią OY kąt 90st.
Odp. d) Wskazówka: Wektor siły równoważącej, to wektor przeciwny do wektora siły, którą równoważy. Czyli wektory te mają ten sam kierunek, tą samą wartość, ale przeciwne zwroty.
Współrzędne wektora siły równoważącej, to Fr[4N,0].
W komórce znajdziesz metody obliczeń poniższych zadań:
43. Cytat: W zadaniu 2.1 podano współrzędne czterech sił, działających na pewne ciało… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
44. Cytat: Jeden koniec sprężyny zostal zamocowany do ściany, natomiast na drugi koniec działamy siłą F równoległą do osi x, powodując wydłużenie sprężyny. Na rysunku (patrz zbiór zadań) przedstawiono zależność wartości siły F od wydłużenia x tej sprężyny. Jest to funkcja liniowa: F=kx…. "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
45. Cytat: Pracownik magazynu otrzymał polecenie przesunięcia na pewną odległość l kontenera o masie m=50kg. Współczynnik tarcia kinetycznego między kontenerem a podłożem jest równy fk=0,2. Pracownik może wykonać polecenie pchając lub ciągnąc kontener tak, aby przesuwał się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Na rysunkach (patrz zbiór zadań) przedstawiono wektory sił F1 i F2 jakimi pracownik działałby na kontener w każdym przypadku. Kat (alfa)=30stopni… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
46. Cytat: Robotnik pcha szafkę o masie m=30kg siłą skierowana pod kątem (alfa)=30 stopni do podłogi tak, jak pokazuje rysunek (patrz zbiór zadań). Wartość siły F1=150N, a współczynnik tarcia kinetycznego między szafką a podłoga wynosi fk=0,2. Przyjmij, że g=10m/s2… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
47. Cytat: Sanki o masie m=10kg jadą po poziomej nawierzchni lodu ze stała szybkością v=2,5m/s (pomijamy tarcie między płozami sanek, a lodem). W pewnej chwili sanki wjeżdżają na asfaltową powierzchnię; współczynnik tarcia kinetycznego między płozami a asfaltem jest równy fk=0,8. Płozy maja długość l=1m. Załóż, że masa sanek jest rozłożona równomiernie na całej ich długości. Przyjmij g=10m/s2… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
48. Cytat: Dwóch uczniów o jednakowych masach wchodzi po schodach na pierwsze piętro budynku szkolnego. Pierwszemu z nich wejście zajmuje 35sekund, natomiast drugiemu- tylko 15sekund… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
49. Cytat: Dźwig budowlany podnosi betonowa płytę o masie 140kg na wysokość h=5m ze stała szybkością v=0,3m/s… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
50. Cytat: Tarzan o masie m=80kg przemieścił się z drzewa (punkt A) na ziemię (punkt B), używając liany o długości l=10m zaczepionej w punkcie C (rysunek patrz zbiór zadań). W chwili początkowej liana tworzyła z pionem kąt (alfa) = 45stopni… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.