"Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" część 1 W. Mroszczyk J. Salach
Pobierz program Dynamika metody obliczeń zadań (zadania od 1 do 10)
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce?Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli. Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią z fizyki. Patrz do
FIZYKA: TEORIA
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Dynamika
metody obliczeń zadań od 1 do 10
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału
2. Dynamika (zad. 1-10)
("Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"
część 1 W. Mroszczyk J. Salach).
Przykładowa metoda obliczenia jednego z zadań:
1. Cytat: Na ciało o masie 2kg działają cztery siły w płaszczyźnie xy: F1[0,-7N], F2[0,5N], F3[-8N,2N], F4[4N,0] a) Oblicz… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
Wskazówka: Dla ułatwienia narysujemy wektory podanych sił.
Odp. a) Obliczamy współrzędne siły wypadkowej
Współrzędne siły wypadkowej to F[-4N,0].
Obliczamy wartość siły wypadkowej
Odp. b) Obliczamy współrzędne wektora przyspieszenia. Skorzystamy z II zasady dynamiki
Współrzędne wektora przyspieszenia wynoszą a[-2m/s2,0].
Obliczamy wartość wektora przyspieszenia
Wartość wektora przyspieszenia wynosi 2m/s2.
Odp. c) Wskazówka: Dla ułatwienia określenia kątów narysujemy wektor przyspieszenia w układzie współrzędnych
Wektor przyspieszenia (a) tworzy z osią OX kąt 180st. a z osią OY kąt 90st.
Odp. d) Wskazówka: Wektor siły równoważącej, to wektor przeciwny do wektora siły, którą równoważy. Czyli wektory te mają ten sam kierunek, tą samą wartość, ale przeciwne zwroty.
Współrzędne wektora siły równoważącej, to Fr[4N,0].
W komórce znajdziesz metody obliczeń poniższych zadań:
1. Cytat: Na ciało o masie 2kg działają cztery siły w płaszczyźnie xy: F1[0,-7N], F2[0,5N], F3[-8N,2N], F4[4N,0] a) Oblicz… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
2. Cytat: Balon wypełniony wodorem, unoszący dwóch podróżników i ładunek o łącznej masie m=180kg, opada w dół ze stałą szybkością. Masa balonu i gondoli jest równa M=850kg, a siła wyporu ma wartość F=10000N. a) Wyjaśnij… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
3. Cytat: Układ czterech stykających się z sobą klocków pchamy siłą F, jak pokazano na rysunku (patrz zbiór zadań). Zakładamy, że klocki poruszają się po poziomym podłożu bez tarcia. F=6N, m1=0,1kg, m2=0,4kg, m3=0,2kg, m4=0,5kg. a) Uszereguj… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
4. Cytat: Wózek przedstawiony na rysunku (patrz zbiór zadań) wprawiamy w ruch. W przypadku 1 sznurek ciągniemy siła F. W przypadku 2 na końcu sznurka wieszamy obciążnik, którego ciężar wynosi F. Wyjaśnij, dlaczego w przypadku 1 przyspieszenie wózka ma większą wartość niż… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
5. Cytat: Pociąg po wyruszeniu ze stacji jedzie ze stałym przyspieszeniem. Wyjaśnij, jaka siła nadaje przyspieszenie a) pierwszemu… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
6. Cytat: Projektanci nowoczesnych samochodów sportowych dążą do zastępowania elementów stalowych równie wytrzymałymi konstrukcjami z duraluminium (wieloskładnikowy stop aluminium, miedzi, magnezu, manganu z domieszkami krzemu i żelaza). Gęstość duraluminium wynosi 2,8*103kg/m3, natomiast gęstość stali 7,8*103 kg/m3. a) Wyjaśnij… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
7. Cytat: Pająk o masie m=7,0*10-5kg złazi po swojej nitce pionowo w dół, ze stałą szybkością. a) Narysuj… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
8. Cytat: Olbrzymia trójstopniowa rakieta "Saturn 5" zaprojektowana do wyniesienia człowieka na Księżyc była wyposażona w silniki, których siła ciągu miała wartość 34MN. Silniki pierwszego stopnia rakiety spalały w każdej minucie aż 900 ton paliwa oraz ciekłego tlenu. Szybkość… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
9. Cytat: Masa startowa promu kosmicznego jest równa M=2,04*106kg. Siłą ciągu silników w chwili startu wynosi F=3,24*107N. Po wykonaniu swojej misji, w ostatniej fazie lotu, wahadłowiec opada i dotyka płyty lotniska mając prędkość poziomą o wartości v=345km/h. Pilot otwiera spadochron hamujący i hamuje za pomocą hamulców… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
10. Cytat: Winda wraz z pasażerami masie 900kg startuje w dół i porusza się w początkowej fazie ruchu z przyspieszeniem o wartości 1,6m/s2. Wartość siły sprężystości liny… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.