"Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" część 1 W. Mroszczyk J. Salach
Pobierz program Grawitacja metody obliczeń zadań (zadania od 8 do 15)
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce?Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli. Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią z fizyki. Patrz do
FIZYKA: TEORIA
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Grawitacja
metody obliczeń zadań od 8 do 15
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału
3. Grawitacja: Energia potencjalna ciała. (zad. 8-15)
("Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"
część 1 W. Mroszczyk J. Salach).
Przykładowa metoda obliczenia jednego z zadań:
1. Cytat: Wzajemna odległość środków dwóch kul o masach m1=m2=1kg jest równa r=1m. a) Oblicz wartość… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
Rysunek i dane
Odp. a) Obliczamy wartość siły wzajemnego oddziaływania kul
Odp. b) Obliczamy masę obiektu
W komórce znajdziesz metody obliczeń poniższych zadań:
8. Cytat: a) Oblicz wartość liczbową stałego ilorazu r3/T2 dla wszystkich satelitów Ziemi. Przyjmij, że GMz= 4*1014 m3/s2, a (pi)2=10. b) Korzystając z wartości obliczonej w punkcie a)? "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
9. Cytat: Gwiazda neutronowa o średnicy d= 10km ma gęstość 10615 kg/m3. a) Oszacuj, w jakiej odległości?"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
10. Cytat: Rakietę wystrzelono z Ziemi. Gdy rakieta znajdowała się na wysokości 3Rz nad Ziemią (Rz- promień Ziemi), nastąpiła awaria silnika. Od tej chwili, jeśli nie nastąpi interwencja z Ziemi, rakieta będzie się poruszała swobodnie. Jakie będą jej dalsze losy, jeśli w chwili, gdy silniki przestały działać, jej szybkość wynosiła? "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
11. Cytat: Załóżmy, że z powierzchni Ziemi pozbawionej atmosfery wyrzucono pionowo ciało z prędkością początkową o wartości v0=1km/s. a) Oblicz? "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
12. Cytat: a) Wyprowadź wzór na potencjał w jednorodnym polu grawitacyjnym, w którym energia potencjalna ciała o masie m wyraża się wzorem: Ep=mgh (h- wysokość ciała nad poziomem uznanym za zerowy), b) Z wyprowadzonego wzoru w? "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
13. Cytat: Oblicz wartość trzeciej prędkości kosmicznej, czyli szybkość (względem Słońca), która należy nadać sondzie kosmicznej wokół Słońca po orbicie Ziemi, by mogła opuścić Układ Słoneczny. Pomiń oddziaływania? "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
14. Cytat: Przyjmij, że Ziemia porusza się wokół Słońca po orbicie w kształcie okręgu o promieniu R=1,5 *1011m. Masa Słońca Ms=2*1030kg, masa Ziemi Mz=6*1024kg (dla ułatwienia obliczeń można przyjąć wartość iloczynu GMz= 4*1014m3/s2)? "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
15. Cytat: Dwie gwiazdy o jednakowych masa m=3*1030kg stanowią układ podwójny, tzn. krążą wokół wspólnego środka masy C (rysunek patrz zbiór zadań). Wzajemna odległość środków gwiazd d jest równa jednej jednostce astronomiczne. Oszacuj?
"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.