Źródło światła, to ciała o wysokiej temperaturze, które wysyłają promieniowanie świetlne kosztem swojej energii wewnętrznej.
Natężenie (światłość)
Natężenie światła (światłość) standardowo oznacza się symbolem (I). Wielkośc ta wyraża moc promieniowania świetlnego wysyłanego przez źródło. Jednostka kandela (cd)
Kandela
Kandela jest światłością, z jaką promieniuje w kierunku prostopadłym pole powierzchni 1/600000 m2 ciała doskonale czarnego o temperaturze krzepnięcia platyny pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym (101 325 Pa)
Kąt bryłowy
Kąt bryłowy, jest miarą rozwartości powierzchni stożkowej o wierzchołku w punkcie O; miara kata bryłowego jest stosunek pola powierzchni wycinka kuli o środku w wierzchołku kąta bryłowego do kwadratu promienia kuli.
Strumień świetlny
Strumień świetlny, to energia promieniowania świetlnego przechodząca w jednostce czasu przez powierzchnię. Jednostką strumienia świetlnego jest lumen (lm)
Oświetlenie (natężenie oświetlenia)
Oświetlenie (natężenie oświetlenia), jest to stosunek padającego prostopadle na powierzchnię strumienia świetlnego do pola tej powierzchni
Oświetlenie powierzchni kulistej
Oświetlenie powierzchni kulistej prostopadłej do promieni wysyłanych przez punktowe źródło światła, jest wprost proporcjonalne do światłości i odwrotni proporcjonalne do kwadratu odległości powierzchni od źródła.
Oświetlenie powierzchni nieprostopadłej
Fotometr
Fotometr, to przyrząd służący do pomiarów natężenia źródła światła; jego działanie polega na porównaniu natężenia badanego źródła z natężeniem żarówki wzorcowej. Składa się on z równoramiennego pryzmatu o białych ścianach umieszczonego wewnątrz poczernionej oprawki, oraz ze znajdujących się po obydwu stronach tej oprawki dwóch źródeł światła. Jedno ze źródeł jest źródłem wzorcowym ( o znanym natężeniu światła) drugie jest źródłem badanym. Źródło badane ustawia się w takiej odległości od pryzmatu, aby uzyskać jednakowe oświetlenie obydwu powierzchni pryzmatu.