Indukcja elektromagnetyczna
Zjawisko indukcji elektromagnetycznej
Zjawisko indukcji elektromagnetycznej polega na powstawaniu w przewodniku siły elektromotorycznej(SEM) pod wpływem zmienny pola magnetycznego. Gdy obwód jest zamknięty to indukuje się w nim prąd elektryczny.Reguła Lenza
Reguła Lenza: prąd indukcyjny ma taki kierunek, że jego własne pole magnetyczne przeszkadza zmianie strumienia, która ten prąd wywołała.Siła elektromotoryczna indukcji
Siła elektromotoryczna indukcji jest równa zmianie strumienia magnetycznego zachodzącej w jednostce czasu, czyli szybkości zmiany strumienia wziętej ze znakiem "-"
Siła elektromotoryczna indukcji- wyprowadzenie wzoru
Zakładamy, że nie istnieje tarcie. Przesunięcie pręta na drodze x w polu magnetycznym ruchem jednostajnym wymaga przyłożenia siły (Fz), której wartość jest równa sile elektrodynamicznej (Fel). Obliczamy pracę tej siły.
Zjawisko samoindukcji (indukcja własna)
samoindukcja występuje, gdy siła elektromotoryczna wytwarzana jest w tym samym obwodzie, w którym płynie prąd powodujący indukcję, powstająca siła elektromotoryczna przeciwstawia się zmianom natężenia prądu elektrycznego. Indukcyjność obwodu jest równa sile elektromotorycznej samoindukcji, jaka powstaje w obwodzie przy zmianie natężenia o 1 A występująca w czasie 1 sekundySamoindukcja przeciwdziałając zmianie natężenia prądu powoduje:
- opóźnia wzrost i spadek natężenia prądu,
- wywołuje gwałtowne zmiany napięcia niszczące obwody po wyłączeniu cewek,
- zmniejszenie natężenia prądu zmiennego.
Indukcyjność obwodu (współczynnik samoindukcji)
Indukcyjność mierzymy w henrach(1 H). 1 H jest indukcyjnością obwodu, w którym zmiana natężenia prądu o 1 A wywołuje zmianę strumienia magnetycznego o 1 Wb.
Współczynnik samoindukcji zwojnicy(cewki, solenoidu)
Siła elektromotoryczna (SEM) samoindukcji cewki
Współczynnik samoindukcji (L) równy 1 H posiada zwojnica, w której zmiana natężenia prądu o 1 A w czasie 1 s wywołuje siłę elektromotoryczną (SEM) samoindukcji równą 1 V.