Zasady termodynamiki
Praca
to proces przekazywania energii z wyjątkiem procesu występującego na skutek różnicy temperatur. Jednostką pracy jest dżul (J)Dla przemian gazowych wartość pracy odpowiada polu pod krzywą p(V). W przypadku przemiany izochorycznej praca wynosi zero. Energia wewnętrzna w tej przemianie zmienia się na skutek wymiany ciepła.
Ciepło
- to proces przekazywania energii występujący na skutek różnicy temperatur. Jednostką ciepła jest dżul (J)Równowaga termiczna
Jeżeli ciało A jest w równowadze termicznej z ciałem C i ciało B jest równowadze termicznej z tym samym ciałem C, to ciała A i B są w równowadze termicznej z sobą.
Pierwsza zasada termodynamiki
Zmiana energii wewnętrznej ciała może zachodzić przez przekazanie ciepła lub przez wykonanie pracy albo przez jedno i drugie.
Gdy ciało pobiera ciepło z otoczenia to we wzorze wielkość Q występuje ze znakiem dodatnim, jeżeli oddaje to ze znakiem ujemnym. To samo dotyczy pracy.
Druga zasada termodynamiki
Niemożliwy jest taki proces, którego jedynym rezultatem byłoby samoistne przekazywanie ciepła od ciała o niższej temperaturze do ciała o wyższej temperaturze
Cykl termodynamiczny (proces kołowy)
to taki proces termodynamiczny, po którym układ wraca do stanu wyjściowego po wykonaniu pośrednich przemianCykl Carnota
- podczas każdego cyklu gaz poddawany jest następującym przemianom:-rozprężanie izotermiczne
-rozprężanie adiabatyczne
-sprężanie izotermiczne
-sprężanie adiabatyczne
Energia wewnętrzna układu na początku i na końcu cyklu jest taka sama- układ wraca do parametrów wyjściowych.
Sprawność cyklu (sprawność termodynamiczna)
Sprawność dowolnego cyklu termodynamicznego (w tym sprawność cyklu Carnota) można obliczyć na kilka sposobów.