"Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" część 1 W. Mroszczyk J. Salach
Pobierz program Kinematyka metody obliczeń zadań (zadania od 14 do 22)
Aplikacja na telefon komórkowy
WYMAGANIA:
wyświetlacz o szerokości nie mniejszej niż 128pikseli
JAVA
Ten materiał ułatwi Ci naukę w autobusie, tramwaju w pociągu. Analiza zadań nie będzie wymagać dodatkowych książek, co w czasie podróży ma znaczenie. Nie musisz wyjmować książki, masz to w Swojej komórce?Wystarczy, że komórka obsługuje JAVA oraz ma wyświetlacz o szerokości, co najmniej 128 pikseli. Dodatkowo możesz go wzbogacić teorią z fizyki. Patrz do
FIZYKA: TEORIA
Przykładowy zrzut działającej aplikacji
Kinematyka
metody obliczeń zadań od 14 do 22
Aplikacja zawiera metody obliczeń zadań z rozdziału
1. Kinematyka (zad. 14-22)
("Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych"
część 1 W. Mroszczyk J. Salach).
Przykładowa metoda obliczenia jednego z zadań:
6. Cytat: Pływak płynący ze stałą szybkością v=2m/s przepływa basen tam i z powrotem. Wartość jego średniej... "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
Zapiszemy dane i wykonamy rysunek poglądowy:
Wskazówka: Ruch pływaka jest ruchem jednostajnym prostoliniowym, w którym wartość przebytej drogi odpowiada podwójnej długości basenu
Odp. Długość basenu wynosi 50m.
W komórce znajdziesz metody obliczeń poniższych zadań:
14. Cytat: Ciało poruszało się po linii prostej do osi x. Na rysunku (patrz zbiór) przedstawiono wykres zależności położenia tego ciała od czasu… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
15. Cytat: Wykres zależności od czasu współrzędnej wektora prędkości wzdłuż osi pokrywającej się z torem lotki podczas gry w kometkę przedstawiono na rysunku (rys patrz zbiór zadań) (czas zderzenia lotki z rakietką pomijamy)… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
16. Cytat: Motocyklista wyruszył z miasta A do odległego o l=12 km miasta B i cały czas jechał ze stałą szybkością v1=48km/h. W tym samym czasie z miasta B do A wyruszył samochód i jechał ruchem jednostajnym z szybkością v2=72km/h. Obie miejscowości łączy prostoliniowa autostrada, równoległa do osi x (przyjmij, że xA=0 oraz xB=12km)… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
17. Cytat: Na rysunku (patrz zbiór zadań) przedstawiono wykresy zależności współrzędnej położenia od czasu dla dwóch ciał. …"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
18. Cytat: Miejscowości A i B łączy prostoliniowy odcinek szosy o długości 18km (rys. patrz zbiór zadań). Motorowerzysta wyruszył z A do B jadąc ze stała szybkością v1=36km/h. W tym samym czasie z B w stronę A wystartował kolarz ze stałą szybkością v2=5m/s…"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
19. Cytat: Z miasta A wyruszył w stronę miasta B samochód ciężarowy. Jednocześnie z miasta B w stronę miasta A wyruszył samochód osobowy. Po upływie jednej godziny od chwili startu samochód ciężarowy znalazł się w punkcie o współrzędnej x=0. Obie miejscowości łączy prostoliniowa autostrada. Ruch pojazdów ilustruje wykres na rysunku (rysunek patrz zbiór zadań)… "Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
20. Cytat: Na rysunku (patrz zbiór zadań) przedstawiono wykresy ilustrujące ruch prostoliniowy dwóch kajaków A i B. W chwili rozpoczęcia pomiaru czasu (t0=0), kajak A znajdował się w odległości 1m od początku układu współrzędnych. Po upływie 2s wystartował kajak B znajdujący się w początku układu…"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
21. Cytat: Mars Pathfinder był sondą, która dostarczała nam zdjęcia z powierzchni czerwonej planety. W czasie tej misji zastosowano po raz pierwszy robota mogącego się swobodnie poruszać po powierzchni Marsa. Sterowanie Pathfinderem odbywało się z Ziemi za pośrednictwem fal elektromagnetycznych rozchodzących się w próżni z szybkością równą c=3*108m/s…"Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.
22. Cytat: Pociągi A i B zbliżają się do siebie ze stałymi szybkościami vA=vB=40km/h. W chwili, gdy pojazdy znajdowały się we wzajemnej odległości l0=80km, z pociągu A wyleciał w kierunku pociągu B ptaszek ze stałą szybkością u=60km/h. Gdy doleciał do pociągu B, natychmiast zawrócił i kontynuował lot z taka samą szybkością w kierunku pociągu A. Wszystkie szybkości podane są w układzie związanym z podłożem…."Zbiór zadań z fizyki" W. Mroszczyk, J. Salach.